Altınköy Açık Hava Müzesi

Ülkemizde en çok ziyaret edilen yerler arasında müzeler gelir. Özellikle günümüzde klasik müze anlayışının dışına çıkılarak doğal hayatın görselliği içinde yer alan müzeler daha dikkat çekici hale gelmeye başlamıştır. Bu müzelerden biriside Altınköy açık hava müzesidir.

Doğayla iç içe olan bu müze Ankara’da yer alır.  Altınköy Açık Hava Müzesi Türkiye’nin başkenti olan Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunur. Bununla birlikte içerisinde köy hayatı esintileri taşıyan bir açık hava müzesi olarak kurulmuştur. Aynı zamanda Altındağ Belediyesi tarafından eski zamanların köy mimarisini, geleneklerini ve kültürünü yansıtan özellikleri ile tasarlanmıştır.

Altınköy Açık Hava Müzesi Özellikleri

Altınköy Açık Hava Müzesi 500 dönümlük bir arazi içindedir. İçerisinde köy ve doğal hayatın tüm özelliklerini yansıtan Altınköy Açık Hava Müzesi; köy kahvesi, muhtarlık, ahırlar, bahçeler gibi doğal hayatı yansıtıcı tüm yaşam alanlarına sahiptir. Aynı zamanda Türk tipi köy evleriyle, köyün içinde gerçekleştirilen tüm etkinlikleri kapsar. Bunun yanında. Doğal ve organik ürünlerin satışları da gerçekleşir.  Müze içerisinde ayrıca Köy Camisi, asma köprü, okul, bakkal, değirmen, evler ve sokaklar vardır.  Özellikle müze, köy hayatını merak edenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdir. Buna istinaden şehir hayatından sıkılan kişiler için eski köy mimarisini ve hayatını çok başarılı bir şekilde yansıtır.

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde Neler Bulunur?

Doğal hayatı birebir yansıtan müze içerisinde Bahçe kültürleri yer alır. Aynı zamanda muhtarlıklar, keçiler, minyatürler, ahırlar vardır. Köylerin vazgeçilmez canlıları olan kedi, köpek, kuzu, keçi, kedi, ceylan, geyik gibi hayvanlar ve kuş gibi hayvanlar bulunur.  Ayrıca Köy Camisi, asma köprü, okullar, bakkallar, ahırlar dikkat çeker.

Ziyaretçiler için ayrıca müze içerisinde lokantalar vardır.  Eski yılları anmak ve yaşamak için ayrıca Köy kahvehanesi bulunur.  Arabası ile giden ziyaretçiler için ise otopark bulunur. Müzeyi ziyaret etmek için Giriş Günleri ve Saatleri genellikle Pazartesi günleri hariç her gün açık şekildedir. Bunun dışında Haftanın diğer kalan günlerinde giriş saatleri 10.00 ile 19.00 aralığında hizmet verir.

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde Yapılan Aktiviteler

Köy Kahvaltısı yaparak ziyaretçiler Köy manzarası ile kahvaltı yapabilir.  Asma Köprüye çıkarak manzarayı izlenebilir. Fotoğraf çekimi ile birlikte köy meydanında ve müze içerisinde tüm doğal güzellikler yakanalabilir. Altınköy yel değirmenleri ve yaban hayatı müzesinde sergilenen hayvanlar izlenebilir.  Ayrıca müze içerisinde Köy Oyuncakları Müzesi de vardır. Bu müzede çeşitli el yapımı oyuncaklar sergileniyor.